Paradontoza – gdy zęby zaczynają się ruszać
Paradontoza – gdy zęby zaczynają się ruszać

Gdy mówimy o chorobach zębów, to najczęściej wymieniamy próchnicę, która w naszym społeczeństwie występuje powszechnie i nieleczona może prowadzić nawet do utraty zębów. Często jednak nie zdajemy sobie sprawy, że mniej znanym, ale równie groźnym i często pojawiającym się schorzeniem staje się paradontoza.

Read More
Metody leczenia paradontozy
Metody leczenia paradontozy

Paradontoza jest bardzo niebezpieczną chorobą, ponieważ przez długi czas może przebiegać praktycznie bezobjawowo, aby później doprowadzić do rozchwiewania się zębów, a nawet ich wypadania. Dlatego warto zgłaszać się do stomatologa na regularne wizyty kontrolne oraz zawsze wtedy, gdy cokolwiek nas zaniepokoi w stanie jamy ustnej. Szczególnie powinniśmy zwrócić uwagę na wszelkie krwawienia i obrzęki dziąseł, pojawienie się nadwrażliwości zębów, odsłanianie się ich szyjek czy też nieprzyjemny zapach lub posmak w ustach.

Read More
Kiedy można wykonać zabieg wszczepienia implantu zębowego?
Kiedy można wykonać zabieg wszczepienia implantu zębowego?

Implant zębowy jest to sztuczny korzeń (wszczep) wykonany z tytanu, na którym umieszcza się koronę, czyli sztuczny ząb. Jest to jedna z najwygodniejszych dla pacjentów metod uzupełniania ubytków w uzębieniu zarówno ze względu na wygląd (niemal jak naturalne zęby), jak i funkcjonalność oraz trwałość. To właśnie z tych powodów coraz więcej osób decyduje się na zabieg wszczepienia implantu stomatologicznego. Za sprawą implantologii można przeprowadzić odbudowę uzębienia bez konieczności ingerencji w zdrowe zęby. W przeciwieństwie do leczenia protetycznego nie ma potrzeby naruszania i szlifowania zdrowych zębów. Można w ten sposób odbudować...

Read More
Dlaczego warto regularnie usuwać kamień nazębny?
Dlaczego warto regularnie usuwać kamień nazębny?

Kamień nazębny może tworzyć się nawet u osób, które regularnie dbają o higienę jamy ustnej, ponieważ podczas codziennego szczotkowania jesteśmy w stanie wyeliminować tylko część osadów i płytki nazębnej. Co ważne, nie jest to wyłącznie problem natury estetycznej. W kamieniu nazębnym znajduje się wiele bakterii, które mogą powodować nieświeży oddech, próchnicę, a nawet poważniejsze schorzenia zębów i przyzębia. Dlatego też wskazane jest regularne usuwanie kamienia nazębnego w gabinecie stomatologicznym. Zaleca się, aby ten prosty zabieg wykonywać dwa razy do roku.

Read More
Jak działają aparaty ortodontyczne?
Jak działają aparaty ortodontyczne?

Do najczęstszych przyczyn wad zgryzu zaliczamy czynniki genetyczne, a także nieprawidłowe nawyki, które wykształtowały się jeszcze w okresie dzieciństwa. Obecnie jednak można skutecznie korygować nawet bardzo złożone wady. Co więcej, leczeniem ortodontycznym mogą być objęte zarówno dzieci, jak i osoby dorosłe. W ten sposób można zredukować lub całkowicie wyeliminować pewne mankamenty w uzębieniu, które wpływają nie tylko na estetykę, ale również prawidłowe funkcjonowanie całej jamy ustnej.

Read More
W jakim celu zakładane są licówki?
W jakim celu zakładane są licówki?

Licówki to bardzo cienkie (ok. 0,2-1,5 mm grubości) płytki ceramiczne, które przykleja się do powierzchni zębów. Stosowane są w celu zatuszowania defektów estetycznych na zębach. Do gabinetów zgłasza się wielu pacjentów z różnorodnymi defektami na powierzchni zębów, a część z nich można skorygować właśnie przy pomocy licówek. W tym artykule chcielibyśmy przedstawić najczęstsze przypadki, w których pomocne może okazać się zastosowanie licówek.

Read More
Próchnica to choroba zakaźna. Jak jej zapobiegać?
Próchnica to choroba zakaźna. Jak jej zapobiegać?

Próchnica — to najczęstsza choroba zębów, diagnozowana zarówno u dorosłych, jak i dzieci. Pojawia się najczęściej w wyniku niewłaściwej higieny jamy ustnej. Nieregularne mycie zębów przyczynia się do tego, że bakterie w jamie ustnej mają nieograniczone możliwości namnażania się i powodowania chorób zębów i dziąseł. Chociaż większość osób zdaje sobie sprawę z tego, że próchnica to powszechna choroba, pacjenci stosunkowo rzadko odwiedzają gabinet dentystyczny w ramach profilaktyki. Zwykle trafiają do dentysty dopiero wtedy, gdy próchnica jest już w zaawansowanym stadium, czyli zdecydowanie za...

Read More
Planujesz wybielanie zębów? Zrób to w profesjonalnym gabinecie stomatologicznym
Planujesz wybielanie zębów? Zrób to w profesjonalnym gabinecie stomatologicznym

Wybielanie zębów to popularny zabieg z zakresu stomatologii estetycznej. Dzięki niemu możemy pozbyć się przebarwień i uzyskać bielszy odcień zębów. Metod wybielania zębów jest obecnie bardzo wiele. Skutecznie wybielimy zęby u stomatologa. Możliwe jest jednak zakupienie specjalnych past, pasków czy zestawów do samodzielnego wybielania w domu. Które z tych rozwiązań jest bezpieczniejsze?

Read More
Czy zawsze konieczne jest usuwanie zębów mądrości (ósemek)?
Czy zawsze konieczne jest usuwanie zębów mądrości (ósemek)?

Ósemki zwykle pojawiają się w wieku 20-25 lat. Określane są mianem zębów mądrości, ponieważ w tym okresie życia ludzie zwykle stają się dojrzalsi i mądrzejsi. Teoretycznie ósemki mają na celu ułatwienia dokładnego przeżuwania i rozdrabniania pokarmów. W praktyce jednak ich brak nie powoduje żadnych zaburzeń podczas przygotowywania pożywienia do połknięcia. Co więcej, ósemki mogą przyczyniać się do sporych problemów i wymagają szczególnej higieny.

Read More
Na czym polega leczenie kanałowe pod mikroskopem?
Na czym polega leczenie kanałowe pod mikroskopem?

Na wiadomość, że konieczne jest przeprowadzenie leczenia kanałowego, większość pacjentów dostaje gęsiej skórki ze strachu. Obawy przed wykonaniem tego zabiegu są jednak zupełnie nieuzasadnione. Przede wszystkim należy pamiętać o tym, że leczenie kanałowe to jedyny skuteczny sposób na to, aby uratować zęba.

Read More
LOAD MORELoading ...