Co zatem powinien zrobić “posiadacz” zębów mądrości — usuwać czy nie usuwać?

Kiedy konieczne jest usunięcie zębów mądrości?

Chociaż zęby mądrości nie są konieczne do prawidłowego funkcjonowania jamy ustnej, to jednak kiedy się pojawią, mogą (chociaż nie muszą) przyczyniać się do wielu problemów. Przede wszystkim bardzo często okazuje się, że dodatkowe ósemki nie mieszczą się w szczęce, a ich pojawienie się powoduje nieprawidłową zmianę położenia innych zębów. Co więcej, ósemki stają się kłopotliwe już na etapie wyrastania. Dość częstym problemem jest tzw. wklinowanie, czyli uwięźnięcie zęba pod tkanką dziąseł, co często przyczynia się do powstania bolesnego obrzęku lub torbieli. Wówczas najlepszym rozwiązaniem jest właśnie ekstrakcja.

Niestety zęby mądrości dość często atakowane są przez próchnicę. Jest to poniekąd spowodowane dość problematycznym umiejscowieniem ósemek, które przyczynia się do problemów w dokładnym ich oczyszczaniu. Często pojawiają się również stany zapalne w tych rejonach. Tego rodzaju problemy zagrażają też innym dziąsłom.

Stomatolog może zalecić wykonanie zabiegu ekstrakcji zębów mądrości w przypadku, gdy przeprowadzane będzie w przyszłości leczenie ortodontyczne lub protetyczne. W takich przypadkach obecność ósemek często przeszkadza w dokładnym dopasowaniu aparatu lub protezy.

Warto przy tym dodać, że zabieg usunięcia ósemek jest dość często wykonywany w chirurgii stomatologicznej. Nie należy on do najłatwiejszych, ale dla doświadczonych stomatologów i chirurgów szczękowych są to dość rutynowe ekstrakcje.