Skąd się bierze kamień na naszych zębach?

Kamień powstaje z płytki nazębnej. Płytka tworzy się w wyniku nagromadzenia resztek jedzenia, naskórka i bakterii. Z czasem narasta i ulega procesom mineralizacji, a na naszych zębach pojawia się widoczny, twardy i trudny do usunięcia kamień.

Bardzo problematyczny jest szczególnie kamień osadzający się na powierzchni zębów pod dziąsłami, ponieważ bardzo często jest on przyczyną rozwoju stanów zapalnych. Pacjenci skarżą się wówczas na krwawienie z dziąseł, a także nieprzyjemny posmak w ustach. Jeśli pacjent nie zadba o usunięcie kamienia, po pewnym czasie może dojść do odsłonięcia korzeni zębowych, co stanowi jeden z pierwszych objawów paradontozy.

Warto przy tym dodać, że proces powstawania kamienia nazębnego może mieć różny przebieg u pacjentów. U jednych osób może tworzyć się szybko i jest zdecydowanie bardziej widoczny, u innych znacznie mniej daje się we znaki. Zależy to nie tylko od higieny jamy ustnej, ale również predyspozycji genetycznych, składu i ilości wydzielanej śliny, wad zgryzu, nawyków żywieniowych itd.

Kiedy należy usunąć kamień nazębny?

Jak już zostało wspomniane, zaleca się usuwanie kamienia nazębnego co najmniej raz na pół roku, czyli podczas standardowych wizyt kontrolnych. U pacjentów z tendencją do odkładania się kamienia nazębnego rekomendowane jest nawet częstsze wykonywanie tego prostego zabiegu profilaktycznego. Pamiętajmy, że wraz z kamieniem eliminowane są również bakterie, które mają destrukcyjny wpływ nie tylko na zęby, ale i cały organizm. Pacjenci często nie zdają sobie sprawy z tego, że nieestetyczny kamień na ich zębach może prowadzić nie tylko do chorób zębów i przyzębia, ale i poważnych schorzeń ogólnoustrojowych, takich jak m.in. miażdżyca, glikemia, choroby serca i nerek.