Na czym polega skuteczność aparatów ortodontycznych?

Działanie aparatów ortodontycznych możliwe jest za sprawą wywierania odpowiedniego nacisku na pewne partie zębów. W ten sposób można sukcesywnie powodować ich przemieszczanie się w obrębie szczęki. Trzeba jednak pamiętać, że proces ten wymaga sporo czasu – średnio 2 lata, a w niektórych przypadkach nawet dłużej. Ale to właśnie za sprawą tego dość długotrwałego procesu możliwe jest zredukowanie wad zgryzu, poprzez powolne przesuwanie się zęba (lub zębów), zanikaniu i narastaniu tkanki kostnej w odpowiednich miejscach, a przede wszystkim zanikaniu i odbudowie kości (co zabiera najwięcej czasu). Dodatkowo cały proces powinien przebiegać pod okiem ortodonty, stąd też pacjenci z aparatem powinni regularnie poddawać się kontrolom lekarskim.

Opisując specyfikę działania aparatów ortodontycznych, należy zaznaczyć, że istnieje ich kilka rodzajów. Możemy je podzielić przede wszystkim na ruchome i stałe. Ruchome aparaty mogą być samodzielnie zdejmowane i zakładane przez pacjentów. Cechują się jednak ograniczoną skutecznością, więc stosowane bywają najczęściej w przypadku niewielkich wad zgryzu, głównie u dzieci (u dorosłych praktycznie się ich nie stosuje). Aparaty ruchome powinny być noszone przez 14 godzin dziennie, średnio przez ok. 2 lata.

Kiedy jednak pacjent boryka się z problemem korekcji nieco większych wad zgryzu, zalecane jest stosowania aparatu stałego, którego skuteczność w takich przypadkach jest większa. Aparat stały nie pozwala na samodzielne zdejmowanie go przez pacjenta, jednak umożliwia leczenie zarówno drobnych, jak i bardzo ciężkich mankamentów w uzębieniu.