Wielu pacjentów zastanawia się, kiedy właściwie można zaplanować zabieg wszczepienia implantu. Czy można to zrobić bezpośrednio po usunięciu zęba, czy należy się wstrzymać przez pewien czas? Czy istnieje możliwość przeprowadzenia zabiegu po kilku, a nawet kilkunastu latach od utraty naturalnych zębów? Na te pytania spróbujemy odpowiedzieć w naszym tekście.

Kiedy najlepiej wszczepiać implanty?

Przede wszystkim decyzja o wszczepieniu implantu zębowego zawsze powinna być skonsultowana ze stomatologiem, który opracuje dokładny plan leczenia. W większości przypadków, jeśli nie istnieją przeciwwskazania, implant może być wszczepiony u większości pacjentów, bez względu na wiek.

Zaleca się pacjentom, aby po usunięciu naturalnego zęba nie czekali zbyt długo z decyzją o implancie. Dlaczego? Z powodu braków w uzębieniu z czasem może dojść do zaburzeń zgryzu, a nawet zapadnięcia profilu twarzy. Nawet brak pojedynczego zęba niekiedy prowadzi do przeciążenia pozostałych, a w konsekwencji ich rozchwiania. Im szybciej wszczepiony implant, tym skuteczniej unikniemy tych problemów.

Zwykle nie wszczepia się implantów bezpośrednio po usunięciu zęba, jednak można to zrobić tego samego dnia. Jest to bardzo korzystne, gdyż gwarantuje natychmiastowe odtworzenie estetyki uzębienia i prawidłowej funkcji zgryzu.

Niemniej istnieje możliwość wszczepienia implantów również w późniejszym terminie. Trzeba jednak pamiętać, że długoletnie ubytki mogą wiązać się z koniecznością przeprowadzenia dodatkowych zabiegów stomatologicznych, które umożliwią prawidłowe osadzenie implantów. Zatem jest to szansa na piękny uśmiech dla niemal każdego pacjenta.