W tym artykule podpowiemy, kiedy zalecane jest noszenie aparatu stałego, a kiedy ruchomego, a także przedstawimy w skrócie specyfikę tych narzędzi korygujących wady zgryzu.

Wskazania do noszenia aparatu stałego

Aparaty stałe są wykorzystywane najczęściej w leczeniu ortodontycznym. Wynika to z faktu ich efektywności oraz precyzji działania. Co więcej, nie wymagają żadnej interwencji czy współpracy ze strony pacjenta, dzięki czemu terapia przebiega zgodnie z planem leczenia opracowanego przez ortodontę.

Aparaty stałe zbudowane są z zamków ortodontycznych umieszczanych na zębach, a także łuków leczniczych, dzięki którym lekarz może wywierać stosowny nacisk na struktury otaczające zęby. To właśnie za sprawą tego ucisku dochodzi do przebudowy kości, a następnie dochodzi do oczekiwanego zmiany ich zębów.

Leczenie aparatem ortodontycznym stałym może być podjęte praktycznie w każdym wieku. Trwa średnio 2 lata (czas trwania zależy indywidualnie od stanu uzębienia pacjenta). Aparaty te zakłada się nie tylko w celach estetycznych, ale również dla zredukowania wad zgryzu, które mogą uniemożliwiać prawidłowe funkcjonowanie uzębienia. W ten sposób można również eliminować rozsuwanie się zębów z powodu chorób przyzębia, zamykać luki powstałe pod wpływem utraty zębów, prostować pochylone zęby przed wprowadzeniem implantów lub wykonaniem protez. Zalecane jest także ich stosowanie w przypadku problemów z nadmiernym odkładaniem się kamienia, zbytniego odsłonięcia szyjek zębowych czy bólu w stawach skroniowo-żuchwowych.

Wskazania do noszenia aparatu ruchomego

Jak już zostało wspomniane, aparat ruchomy może być zdejmowany przez pacjenta samodzielnie w każdej chwili. Jednak ten rodzaj aparatu stosowany jest w przypadku korekcji lekkich wychyleń zębów, a nie poważnych wad zgryzu. Nosi się je przez kilka godzin dziennie, zgodnie z zaleceniami lekarza. Skuteczność tego rodzaju aparatów w dużej mierze zależy od współpracy pacjenta z ortodontą. Najczęściej noszone są przez dzieci, którym nie wyrosły jeszcze wszystkie stałe zęby (czyli od ok. 4. do 11. roku życia).

Aparat ruchomy wykonany jest z akrylowej płytki i drucianych pętli. Nie wszystkie wady można jednak korygować z jego zastosowaniem. Aparatów ortodontycznych ruchomych nie stosuje się raczej u dorosłych.