Nieodzowna pomoc stomatologa

Jeśli mamy podejrzenie paradontozy, to zamiast leczyć się na własną rękę, najlepiej skonsultować się z lekarzem dentystą. Oceni on stan naszej jamy ustnej i zaawansowanie choroby, a następnie na podstawie tych danych dobierze odpowiednie sposoby leczenia.

Jeśli choroba przyzębia dopiero się rozpoczyna, bardzo pomocne mogą okazać się porady stomatologa dotyczące zmiany sposobu szczotkowania zębów oraz rozpoczęcie używania takich dodatkowych elementów jak nici dentystyczne, irygatory oraz płyny do płukania jamy ustnej. W swoim gabinecie dentysta zajmie się również usunięciem kamienia z naszych zębów, wypolerowaniem ich, a następnie zabezpieczeniem przed jego ponownym pojawianiem się.

Przy bardziej zaawansowanej paradontozie konieczne może okazać się oczyszczanie kieszonek zębowych, czyli kiretaż, co pozwala na zmniejszenie lub całkowite ustąpienie stanów zapalnych w obrębie tkanek przyzębia. Dodatkowo czasem przepisuje się również terapię antybiotykową, aby poradzić sobie z zakażeniem bakteryjnym.

Nawet gdy stan naszych zębów jest na tyle poważny, że zaczynają się one chwiać, to nie powinniśmy wpadać w panikę, ponieważ można temu zaradzić. Lekarze stomatolodzy specjalizujący się w periodontologii (czyli leczeniu chorób przyzębia) są w stanie ustabilizować rozchwiane zęby poprzez zastosowanie specjalistycznych szyn. Czasem również wykonywane są zabiegi chirurgiczne przy użyciu preparatów odbudowujących kości albo regenerujących tkanki przyzębia.