Jeśli nie podejmiemy tego wyzwania, niestety są duże szanse na zupełną utratę zęba. Co więcej, przeprowadzane obecnie zabiegi leczenia kanałowego są bezbolesne. Stomatolog używa przy tym nowoczesnych urządzeń, które pozwalają na sprawne i skuteczne przeprowadzenie zabiegu. Do tego rodzaju nowoczesnych metod zaliczamy mikroskopy operacyjne do leczenia kanałowego.

Specyfika mikroskopowego leczenia kanałowego

Endodoncja mikroskopowa to z całą pewnością jedna z najszybciej rozwijających się dziedzin stomatologii. Za sprawą tego rozwoju dentyści mogą dziś korzystać ze sprzętu, który znacząco ułatwia pracę i podnosi poziom efektywności przeprowadzanych zabiegów. Zwiększa się również komfort pacjenta.

Za sprawą mikroskopów endodontycznych można ograniczyć ilość wizyt u dentysty. Co więcej, specjalistyczny sprzęt pozwala na bardzo precyzyjne oczyszczenie kanałów, co w dużej mierze zwiększa szanse na pomyślne przeprowadzenie zabiegu.

Sama procedura leczenia kanałowego pod mikroskopem jest dość podobna do standardowych metod leczenia — przeprowadzany zabieg ma na celu usunięcie chorej miazgi, poszerzenie kanału, oczyszczenie i jego odkażenie. Za sprawą mikroskopu stomatolog ma jednak szansę wykonania wszystkich czynności znacznie bardziej precyzyjnie. Mikroskop umożliwia pełny wgląd do wnętrza komory zęba oraz kanałów korzeniowych, których rozmiary są bardzo małe, praktycznie niewidoczne gołym okiem. W ten sposób można również ocenić długość i kształt kanałów, a także ewentualne uszkodzenia ściany korzenia, np. pęknięcia. Do innych zalet mikroskopowego leczenia kanałowego zaliczamy również m.in. krótszy czas leczenia, szczelność wypełnienia kanałów, dokładność itd.