Czym jest paradontoza?

Paradontoza pojawia się głównie u ludzi po 40 roku życia i występuje częściej u mężczyzn niż u kobiet, ale według szacunków problem dotyczy ponad połowy dorosłych w naszym kraju. To schorzenie obejmuje tkanki przyzębia, czyli struktury otaczające nasze zęby i utrzymujące je w odpowiednich miejscach.

Paradontozie sprzyja brak odpowiedniej higieny zębów, co prowadzi do tworzenia się na nich miękkiego nalotu (tak zwanej płytki bakteryjnej), który z czasem twardnieje i zamienia się w kamień nazębny. A pojawienie się kamienia to już bardzo niedobry sygnał, ponieważ pod nim rozwijają się bakterie i zaczyna się tworzyć stan zapalny. Dodatkowo kamień może wnikać pod dziąsła i rozrastać się w kierunku korzeni, co powoduje również zapalenia oraz niszczenie struktur utrzymujących nasze zęby w szczęce. Gdy zapalenia dziąseł oraz innych tkanek przyzębia nie zostaną wyleczone w porę, przekształcają się w stan przewlekły i wtedy zaczynamy mówić o występowaniu paradontozy.

 

Główne objawy

Do pierwszych objawów paradontozy zalicza się krwawienia dziąseł podczas codziennego mycia zębów, jedzenia twardszych pokarmów lub pojawiające się samoistnie bez wyraźnej przyczyny. W następnych etapach rozwoju tego schorzenia zauważa się obrzęki dziąseł i zmianę ich koloru na żywoczerwony, a także bolesność podczas szczotkowania. Dodatkowo zęby mogą stać się bardzo wrażliwe na zetknięcie się z zimnymi lub gorącymi pokarmami, a później zaczynają się nawet chwiać. Jeśli paradontoza nie będzie leczona, to może doprowadzić nie tylko do rozchwiewania, ale w konsekwencji nawet do wypadania zębów. Dlatego tak istotne jest wybranie się na wizytę do lekarza stomatologa, gdy tylko zauważymy pierwsze objawy. Im szybciej zostanie podjęte leczenie, tym większa będzie szansa na zachowanie zdrowych zębów i dziąseł.