Co więcej, znaczna większość pacjentów nie zdaje sobie sprawy z tego, że próchnica to choroba zakaźna, którą możemy zarazić się od innej osoby.

Jak można zarazić się próchnicą?

Próchnicą można się zarazić i to w wielu codziennych sytuacjach. Jak to możliwe? Przede wszystkim należy zdawać sobie sprawę z tego, że próchnica jest bardzo powszechnym schorzeniem zębów. Niemal każdy Polak jako osoba dorosła lub w okresie dzieciństwa poddawany był leczeniu próchnicy. Wniosek jest jeden: mamy od kogo się zarazić.

Dlaczego możemy zarazić się próchnicą? Jest to choroba wywołana przez bakterię, więc tak jak w przypadku każdego innego schorzenia bakteryjnego osoba z próchnicą może stać się nosicielem. Szkodliwe bakterie przylegają do zębów, żywiąc się resztkami znajdującej się tam żywności, a rezultatem ich procesów metabolicznych są kwasy, które niszczą szkliwo i powodują powstawanie ubytków.

Jak możemy zarazić się bakteriami powodującymi próchnicę? Na wiele bardzo prozaicznych sposobów. Szkodliwe drobnoustroje mogą przedostawać się z ust do ust wraz ze śliną.

Szczególnie narażone na próchnicę są niemowlęta i małe dzieci, ponieważ bardzo często bakterie są im przekazywane przez rodziców i opiekunów.

Jak zapobiegać próchnicy?

Profilaktyka próchnicy jest bardzo prosta. Przede wszystkim konieczne jest regularne dbanie o higienę jamy ustnej. Konieczne jest codzienne mycie zębów rano i wieczorem. W ten sposób skutecznie i sukcesywnie będziemy usuwać z jamy ustnej szkodliwe bakterie, które nie będą miały szans na “zaatakowanie” naszych zdrowych zębów. Oprócz pasty i szczoteczki należy stosować nici dentystyczne oraz płyny do płukania ust.

W działaniach profilaktycznych bardzo ważne są również regularne wizyty u stomatologa. Im wcześniej zostaną wykryte ewentualne zmiany próchnicowe, tym szybciej i łatwiej można je wyleczyć.