Kto i kiedy może zdecydować się na założenie licówek?

Za sprawą licówek można zdecydowanie poprawić estetykę zębów. Wskazań do przeprowadzenia zabiegu założenia licówek jest tak naprawdę bardzo wiele. Oto najważniejsze z nich:

  • rozjaśnienie zęba ale nie martwego
  • poprawa kształtu zęba
  • wydłużenie za krótkich zębów
  • poszerzenie lub zlikwidowanie szpar między zębami (najczęściej przerwy między górnymi jedynkami, czyli tzw. diastemy)
  • korekta położenia zęba w łuku, np. przy niewielkim stłoczeniu zębów (zwłaszcza siekaczy dolnych)
  • likwidacja startych brzegów

Trwałość założonych licówek w dużej mierze zależy od zaangażowania pacjenta. Jeśli będzie on dbał o zachowanie odpowiedniej higieny jamy ustnej i regularnie odwiedzał stomatologa w ramach wizyt profilaktycznych, licówki mogą z powodzeniem służyć nawet przez ok. 10 lat.

Licówki — najważniejsze przeciwwskazania

Przede wszystkim należy pamiętać o tym, że licówek nie można nałożyć na chore zęby. Zanim więc zdecydujemy się na jakikolwiek zabieg estetyczny, w pierwszej kolejności stomatolog powinien ocenić ogólny stan naszego uzębienia. Jeśli zdiagnozowane są jakiekolwiek ubytki próchnicowe, niezbędne jest podjęcie stosownego leczenia przed założeniem licówek. Do innych przeciwwskazań zaliczamy również nie leczone wady zgryzu, nieleczony bruksizm, zbyt małe i krótkie zęby (zbyt mała powierzchnia do właściwego zamocowania licówki), braki zębowe w odcinkach bocznych uzębienia, zbyt mocno zniszczone zęby (np. z rozległymi wypełnieniami). W przypadku bardzo zniszczonych zębów zalecane jest założenie koron ceramicznych.