Nie tylko stomatologia zachowawcza – Kraków (Zabłocie, Podgórze)

Pozwól, aby nasi dentyści  zadbali o zdrowie Twoich zębów. Artdentina – Centrum Stomatologii świadczy usługi w szerokim zakresie, dzięki czemu w jednym miejscu możesz skorzystać z możliwości, jakie daje stomatologia estetyczna, stomatologia zachowawcza, ortodoncja czy chirurgia stomatologiczna. Dysponujemy nowoczesnym i zaawansowanym sprzętem, dzięki czemu każdy zabieg wyróżnia się dużą skutecznością.

Stomatologia zachowawcza

Stomatologia zachowawcza zajmuje się leczeniem skutków próchnicy. Jest to jedna z najczęściej występujących chorób, która – jeśli zostanie zbagatelizowana – może doprowadzić do uszkodzenia miazgi, a nawet obumarcia zęba. Ponadto dentysta, w ramach stomatologii zachowawczej, odtwarza kształt zęba za pomocą różnego rodzaju wypełnień.

Stomatologia estetyczna

Stomatologia estetyczna to szeroka dziedzina, w ramach której nasza higienistka przeprowadza m.in. wybielanie zębów. Sporą popularnością cieszą się również licówki – cienkie warstwy porcelany nakładane na ząb w celu poprawy estetyki uśmiechu lub ochrony jego uszkodzonej powierzchni.

Endodoncja mikroskopowa

Endodoncja mikroskopowa  (leczenie kanałowe) to dziedzina, która zajmuje się leczeniem chorób miazgi zęba. Jego istotą jest usunięcie chorej miazgi z komory i kanałów korzeniowych, poszerzenie, odkażenie oraz szczelne wypełnienie. Leczenie tego rodzaju przeprowadza się wówczas, gdy próchnica spowodowała poważne uszkodzenia miazgi, a pacjentowi zależy na utrzymaniu stałego zęba w jamie ustnej.

Każdy nasz stomatolog dysponuje mikroskopem, systemem maszynowym opracowywania kanałów i ciepłą gutaperką, dzięki czemu leczenie jest bardziej precyzyjne.

Chirurgia Stomatologiczna

W  Artdentina, dentysta chirurg wykonuje wiele różnych zabiegów z zakresu chirurgii stomatologicznej, w tym między innymi:

  • ekstrakcje zębów stałych i mlecznych (w tym m.in. zębów mądrości),
  • usuwanie zębów zatrzymanych w sposób chirurgiczny,
  • plastykę dziąseł i połączenia ustno-językowego,
  • resekcję wierzchołka korzenia,
  • sterowaną regenerację kości,
  • leczenie ropni oraz przetok ustno-twarzowych,
  • usuwanie torbieli korzeniowych,
  • przygotowanie jamy ustnej do leczenia protetycznego,
  • podcinanie wędzidełek,
  • rekonstrukcje ubytków kostnych (m.in. przy pomocy materiałów tytanowych),
  • chirurgiczne leczenie periodontologiczne,
  • zabiegi regeneracyjne.

Chirurgia stomatologiczna to obszerna dziedzina, która obejmuje szereg zabiegów. Dla wielu pacjentów tego rodzaju leczenie jest jedyną szansą na wyeliminowanie uciążliwych dolegliwości w obrębie jamy ustnej.

Specjalność chirurgów stomatologów z centrum Artdentina stanowi chirurgia odtwórcza tkanki kostnej. Zawsze wybieramy metody leczenia dopasowane pod kątem indywidualnych potrzeb pacjenta. Gwarantujemy przy tym wysoką precyzję i sprawność działania – tak, aby przeprowadzony zabieg przyniósł oczekiwane rezultaty.

Implantologia

Nowoczesna Implantologia to dziedzina stomatologii, która daje pacjentom wiele różnych możliwości. Implanty zębowe są doskonale przyswajane przez organizm i idealnie łączą się z kośćmi, zastępując korzeń zęba. Dzięki nim można przywrócić stan pierwotny, zapobiec zmianom zwyrodnieniowym stawów, kości, uzębienia.

Brak choćby jednego zęba powoduje krzywienie zębów sąsiadujących, które tracą oparcie. Z tego powodu, tak ważne jest jak najszybsze uzupełnianie braków koronami i mostami. Implanty stomatologiczne to rozwiązanie optymalne, atraumatyczne dla pozostałych zębów.

Zabieg charakteryzuje się wysokim współczynnikiem powodzenia – aż 95% procedur kończy się sukcesem.

Pytania

Co to jest Implant?

To wykonany z tytanu element pełniący rolę korzenia, wszczepiany do kości. Po zabiegu proces spajania implantu z kością trwa kilka miesięcy.

Implanty zębów to znakomita baza dla korony i mostu oraz trwałe oparcie dla protez.

Czy wszczepienie implantu to poważna operacja?

Nie – jest to zabieg nie bardziej obciążający dla pacjenta niż inne procedury stomatologiczne. Trwa około godziny. Najlepszym dowodem na potwierdzenie tych słów jest fakt, że implanty stomatologiczne wszczepia się osobom wiekowym, cierpiącym na choroby serca. Zabieg poprzedza szczegółowy wywiad, ponieważ niektóre schorzenia mogą stanowić przeciwwskazanie do wszczepienia implantu zębowego.

Czy jestem bezpieczny podczas zabiegu?

Powierzenie leczenia odpowiednim fachowcom, w klinice z właściwym wyposażeniem i wysokimi standardami obsługi gwarantuje, że pacjent przejdzie zabieg bez żadnych powikłań, z dużym poczuciem komfortu.

Implantologia to dziedzina rozwijająca się już 40 lat, w Polsce od kilkunastu. To ogromny kapitał wiedzy i doświadczenia.

Ortodoncja

Współczesna ortodoncja to dziedzina, która specjalizuje się w leczeniu wad zgryzu. Przeprowadzane leczenie pozwala także na prawidłowe ustawienie zębów czy uzyskanie odpowiednich proporcji dolnego i środkowego odcinka twarzy. Ponadto ortodoncja może zapewnić pomoc pacjentom, którzy chcieliby uzupełnić ubytki zębowe implantami, jednak przechylenie się sąsiadujących zębów to utrudnia.

Leczenie ortodontyczne umożliwia prawidłowe ustawienie zębów, korektę wady zgryzu, a także osiągnięcie prawidłowych proporcji dolnego i środkowego odcinka twarzy. Coraz częściej ortodoncja nazywana jest także ortopedią szczękową.

Ortodonta pomaga osobom, które utraciły już zęby i ubytki zamierzają uzupełnić za pomocą implantów, a nie jest to od razu możliwe, z powodu braku miejsca (zęby sąsiadujące przechyliły się w kierunku ubytku).

Terapia ortodontyczna ma na celu nie tylko poprawę estetyki twarzy. Właściwe uszeregowanie zębów umożliwia prawidłową higienę uzębienia – chroni więc przed próchnicą. Poprawia również funkcjonalność zgryzu i zmniejsza napięcie mięśni oraz stawów. Prawidłowy zgryz chroni przed nadmiernym kamieniem nazębnym i chorobami przyzębia, zwłaszcza przed powszechną parodontozą. Ma także wpływ na poprawę wymowy.

Leczenie ortodontyczne obejmuje leczenie aparatami stałymi oraz ruchomymi.

Aparaty ruchome pacjent może samodzielnie wyjąć z jamy ustnej, bez pomocy lekarza ortodonty. Są one stosowane u dzieci i młodzieży w okresie wzrostu. Mają również zastosowanie jako tak zwane retainery po leczeniu ortodontycznym aparatami stałymi. Ich celem jest wówczas utrzymanie efektów leczenia. Ze względu na mała precyzję i ograniczoną siłę działania, aparaty te stosuje się do ściśle określonych wad zgryzu. Mają one jednak bardzo małe zastosowanie w leczeniu wad zgryzu osób dorosłych. Aparat  tego typu wykonywany jest w laboratorium ortodontycznym. Lekarz ortodonta dopasowuje i umieszcza go w jamie ustnej pacjenta. Pacjent otrzymuje od lekarza zalecenia dotyczące użytkowania aparatu, częstotliwości wizyt kontrolnych, a także wskazówki na temat higieny jamy ustnej oraz aparatu ruchomego.

Aparaty stałe – przez cały okres leczenia są na stałe przymocowane do zębów. Wyróżnia się zamki standardowe (metalowe) oraz estetyczne wykonane z przezroczystego kompozytu lub porcelany. Pozostałą część aparatów stałych stanowią elementy aktywne, takie jak: łuki, klamry, gumki, łańcuszki i sprężyny. To one przesuwają i obracają zęby. Gumki oraz mocujące metalowe łuki do zamków, mogą być w różnych kolorach, zależnie od wyboru pacjenta. Aparaty stałe dają lekarzowi możliwość precyzyjnego działania na każdy ząb, w ściśle określonym kierunku i ze ściśle określoną siłą. Siły te generowane są przez metalowe łuki – stalowe lub tytanowe.

Aparaty Estetyczne

W aparatach porcelanowych, ceramiczne zamki mają przezroczysty biały kolor przez co są mniej widoczne.